Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chameleon jemenský

4. 6. 2006
Chameleon jemenský Obrazek
Chamaeleo calyptratus

Patří mezi největší, nejkrásněji zbarvené a zároveň poměrně snadno chovatelné druhy. Žijí v horských oblastech Jemenu a Saudské Arábie. Samci jsou mohutní, na hlavě mají velkou přilbu. V nebezpečí nebo při podráždění se nafukují, roztahují mohutný lalok na krku a podnikají výpady otevřenou tlamkou. Jde však jen o zastrašovací manévr.
Chovají se ve větších, dobře osvětlených teráriích v párech. Samci jsou mezi sebou značně nesnášenliví a napadají se. Teplotu vyžadují spíše vyšší, ale v teráriu musí mít možnost nalézt i místo s nižší teplotou. Na dno se umístí vrstva písku, terárium vybavíme větvičkami a můžeme vysadit i rostliny, které udržují vhodnou vlhkost. Některé druhy však tito chameleoni požírají. Krmí se hmyzem, který tvoří základ potravy. Dále jim podáváme zelené části rostlin a nejrůznější ovoce a zeleninu.

ObrazekChameleoni mají velké nároky na obsah vitamínů a minerálních látek v potravě, které se musí pravidelně doplňovat. Barvoměna u nich souvisí i s momentální náladou nebo stavem. Například březí samice jsou hnědavě zbarvené s oranžovými skvrnami. Snáší větší počet vajec do vysoké vrstvy písku. Inkubace se provádí při 27-28° C a trvá až půl roku. Vejce během inkubace zvětšují svůj objem. Mláďat jsou velmi drobná, nejprve je chováme společně, jakmile jsou mezi nimi velikostní rozdíly musíme je rozdělit. Krmí se drobným hmyzem (nymfy cvrčků, octomilky, mšice...). Chameleoni jsou poměrně krátkověcí, většinou se nedožívají více než 5 let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re:vitamíny

(Salome, 17. 3. 2010 21:00)

Ahoj Lucko

super že se ptáš :-) Ano , stačí , já užívám i Roboran . I Tvoje vitamíny jsou dostačující . Přidej sem tam i ovoce a budeš mít jistě krásné , zdravé chamíky :-)

vitamíny

(Lucka, 17. 3. 2010 20:16)

Ahojda, 2 týdny mám 2 ěsíní páreček chameleonků. Podmínky jsou podle chovatele vyhovující. Jsem začínající chovatel. Mají se čile k světu. Nechci však nic zanedbat. Stačí cvrčky obalovat ve vitamínech - REPTIVITE? Měli by obsahovat- vitamíny A,D3,E,K,B12,kalcium...tak jestli to stačí.Nebo si poříd ještě nějaké?předem dík za radu

teplota , žárovka

(Vojta, 16. 3. 2010 15:50)

ano kytku sjem mu přidal umělou plazí se po celým terárku tak mám jí odstranit nebo nechat at si zvykne ona je jinak zelená dkyž chytá cvrčka beru jí do ruky ale v terárku néé

re : teplota , žárovka

(Salome, 15. 3. 2010 15:07)

Pokud je chamík jinak v pořádku může mít tmavý odstín mnoho příčit , možná se mu něco nelíbí , něčeho se bojí ( třeba nové květiny ) a nebo se znovu chystá ke svleku . Nebo má prostě jen špatnou náladu . Tu spáleninu můžeš nechat být pokud nehnisá a je zaschlá , dá se tu použít i panthenolová mast ale pokud je spálenina zhojená už s ní nic nedělej jestli není velká a hluboká zmizí po pár svlecích .

teplota,žárovka

(vojta, 13. 3. 2010 18:52)

je furt takovej tmavej ale když chytá cvrčka nebo něco tak je docela zelenej

teplota

(vojta, 13. 3. 2010 18:51)

teplota je už dobrý dal sjem jinou žárovku podstatě mám podložku ze spod terárka pak žárovku který ohřívá v rohu terárku ve vnitř a pak UV žárovku tu mám ale položenou jenom na terárku nic víc a chamík je ted často ve tmavý barvě nevíte co mu muže být vypadá v pořádku lozí všechno i slíkal se už ale pak najednou asi po týdnu kdy byl pořád zelenej je tedkom dost tmavej dal sjem mu dam novou kytku která je po celým teráku je uměla ale podle mě je pro něj dobrá lozí si po ní všechno poradtě pls co mu je chci jen dodat když jsme minuel zapnul světlo tak u něj byl a trochu se asi popálil má tam trochu optisk ale nic mu není poradte děkuji

re : Terárko

(Salome, 12. 3. 2010 16:27)

Jakou teplotu máš Vojto v terárku , žárovka a podložka se mi zdá na rozměrměr terária dostatečná

re : chamíci

(Salome, 12. 3. 2010 16:26)

Není zač Lindo , jsem ráda když mohu pomoci :-)

Terárko

(Vojta, 26. 2. 2010 17:28)

Dobrý den koupil jsem si nový terárko výška 96cm 45 šířka a hloubka a nemužu zajistit dostatek tepla svítit mu tam a mám tepelnou podložku nevíte co mám ještě koupit třeba kámen nebo něco

chamíci

(linda, 25. 2. 2010 13:15)

díky moc za informace o chamících
vypouklé oči

(Ivča, 22. 2. 2010 17:41)

díky moc, poohlídnu se po nějakém čísle. Zatím nám žere bez problémů, ale tohle se mi vážně nelíbí. jinak díky moc

re : vypouklé oči

(Salome, 22. 2. 2010 17:14)

Ivčo , oči jsou u chameleona velmi citlivou partii . Podle popisu se můžu jednat o dehydrataci nebo infekční vodnatelnost , zároveň to může být i stres či spousta jiných problémů . Na Tvém místě bych neváhala a kontaktovala odborníka , pro začátek třeba i jen telefonicky ovšem bez váhání .

vypouklé oči

(Ivča, 22. 2. 2010 15:56)

zdravím,
máme skoro tři roky chameleona, měli jsme ho v bytě, ale bohužel jsme se museli přestěhovata a chamíka jsme vzali s sebou. Trvalo mu dlouho, než si zvykl, ale nakonec se aklimatizoval. ve čt jsem se vrátila z nemocnice a od té doby je zalezlý za kořenem a vylézá až se venku setmí. Přitom v terárku mu svítíme a vše je ok. Co nás ale děsí, jsou jeho vypouklé oči, které během dne má tak 4 - 5 krát. Nemůže se jednat o nějakou nemoc? nebo je to jen následek stresu ze stěhování? stěhovali jsme ho před 3-mi týdny..díky moc za rady

re : utok

(Salome, 20. 2. 2010 17:46)

Neboj , chameleon není žralok :D

utok

(Vojta, 20. 2. 2010 17:26)

tak když chamík sučí utočí tak kousne a bolíto nebo ne

utok

(Vojta, 14. 2. 2010 18:13)

tak dík za odpověd chci se zeptat když an mě chamík utočí sičí a tak snaží se mě zahnat když mě kousne bolí to nebo ne on nemá zuby nebo má ?

"Chamík a hlína"-Ivetce

(Iveta, 14. 2. 2010 14:03)

Ivetce- S tým mám osobnú skúsenosť, moj chamík tiež chodil jesť hlinu. Zmenila som mu vitamínový mix - dobre mi poradili v Chovprodukte - a hneď to prestalo.


re : Hlava

(Salome, 13. 2. 2010 17:41)

Ahoj Vojto ,

pokud máš na mysli jemný bílý povlak tak ano , Tvůj chamík se bude svlékat . Pokud se do pár dní nesvlékne a bílý povlak mu zůstane , ještě se ozvi mohlo by jít o nějaký druh plísně , ale zatím bych se nebála , pravděpodobně jde pouze o svlek . Nezapomeň zvýšit vlhkost ať mu svlek usnadníš .

re : uši

(Salome, 13. 2. 2010 17:38)

Milá Ajo ,
co já vím tak chameleoni nemají vnější ani střední ucho, sluchový aparát mají docela hluboko ,některé pouštní typy jej mají ještě překrytý proti vniknutí písku . Obecně slyší velmi špatně zato mají dokonalý zrak .

Hlava

(Vojta1, 13. 2. 2010 15:43)

Dobrý den nevíte co muže být smím chamíkem dkyž má takovou bílozelenou hlavičku ,chci se zeptat jestl i se nevslíká


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »