Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chameleon jemenský

4. 6. 2006
Chameleon jemenský Obrazek
Chamaeleo calyptratus

Patří mezi největší, nejkrásněji zbarvené a zároveň poměrně snadno chovatelné druhy. Žijí v horských oblastech Jemenu a Saudské Arábie. Samci jsou mohutní, na hlavě mají velkou přilbu. V nebezpečí nebo při podráždění se nafukují, roztahují mohutný lalok na krku a podnikají výpady otevřenou tlamkou. Jde však jen o zastrašovací manévr.
Chovají se ve větších, dobře osvětlených teráriích v párech. Samci jsou mezi sebou značně nesnášenliví a napadají se. Teplotu vyžadují spíše vyšší, ale v teráriu musí mít možnost nalézt i místo s nižší teplotou. Na dno se umístí vrstva písku, terárium vybavíme větvičkami a můžeme vysadit i rostliny, které udržují vhodnou vlhkost. Některé druhy však tito chameleoni požírají. Krmí se hmyzem, který tvoří základ potravy. Dále jim podáváme zelené části rostlin a nejrůznější ovoce a zeleninu.

ObrazekChameleoni mají velké nároky na obsah vitamínů a minerálních látek v potravě, které se musí pravidelně doplňovat. Barvoměna u nich souvisí i s momentální náladou nebo stavem. Například březí samice jsou hnědavě zbarvené s oranžovými skvrnami. Snáší větší počet vajec do vysoké vrstvy písku. Inkubace se provádí při 27-28° C a trvá až půl roku. Vejce během inkubace zvětšují svůj objem. Mláďat jsou velmi drobná, nejprve je chováme společně, jakmile jsou mezi nimi velikostní rozdíly musíme je rozdělit. Krmí se drobným hmyzem (nymfy cvrčků, octomilky, mšice...). Chameleoni jsou poměrně krátkověcí, většinou se nedožívají více než 5 let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

MAX

(Ája, 11. 11. 2009 9:26)

Ahoj Salome,Maxa chameleona máme 5 měsíců,je to skvělý kamarád,hlavně syna.Jak nás uvidí v pokoji,hned se za námi dobývá,rád po nás leze klidně z jednoho na druhého...Má rád i ovoce.ALE- poslední dobou nám nechce jíst cvrčky,nejraději by si dal jen jednou týdně saranče (malé).Ptala jsem se ,jestli jsou nějaké vit. na podporu chuti k jídla,prý ne . Prý jsme si ho rozmlsali,je to možné,když to saranče má 1xtýdně?? Kaká,je čiperný,hravý... Ale nechce jíst cvrčky,když mu dám cvrčka před tlamičku,odvrátí hlavu. Používám vitamíny na cvrčky-reptivite,ty mi byly doporučeny.Nikdy bych netušila,že by si mohl chameleon na nás takhle zvyknout.Je prima!!!

Vsetci sme späť/ Pud loviť

(Iveta, 25. 10. 2009 17:21)

Ďakujem za záujem, Chamil je zase lovec.
Ukázalo sa, aké je dôležité správne vyváženie vitamínov a minerálov. Na nete som našla, že málo vitamínu E spôsobuje nechuť do jedla. Tak sme sa začali viacej slniť, zmenila som vitamínový mix a zo dňa na deň som videla zlepšenie. Taká banalita-povedala som si nakoniec.
Vitaj späť Salome. Skončili sa letné potulky po svete???

re : oči

(Salome, 23. 9. 2009 11:00)

Problémy s očima jsou u chámíků bohužel docela častý problém :( Jak se to u Vás vyvyjí ? Je velmi těžké představit si pod pojmem "oči velmi venku" kde je problém na tož co by ho mohlo způsobovat ? Nejedná se například o zánět ? Pokud problém přetrvává zkuste mu očka propláchnout vhodným roztokem a pokud to nezabere , navštivte odborníka

re : pud lovit

(Salome, 23. 9. 2009 10:57)

Ivetko ,

jak to vypadá u Vás ? Pořád nechce jíst ? pokud ani pár dní hladovění nepomohlo , navštivte odborníka na plazi . Bezváhání

re : oko chamíka

(Salome, 23. 9. 2009 10:51)

Radko ,

jak již je zmíněno v příspěvku níže , diskuze nyní funguje s mírným zpožděním neboť trávím léto po "cestách světem" . Jak to vypadá s Vašim chamíkem ? Zlepšilo se to očko ?
Myslím že tenhle symptom neodpovídá přemíře vytammínu spíš jde o nečistotu v oku , pokud problém trvá a nezhoršuje se zkuste mu očko propláchnout borovou vodou a nebo optahmoseptonexem (opatrnost na místě) . Pokud se problém zhoršil předpokládám že jste již navštívila veterináře .

oči

(Jan, 13. 9. 2009 10:59)

Dobry den, prosil bych take o radu..muj chamik ma nyní oči velmi venku..jako by měl před nimy zanět či otok. Ale pokud se ho pokusim vyndat normalně se brani, nafukuje a oči ma v pořadku. Ale jakmile je v klidu před očima je opět otok..předem děkuji za radu

Pud lovit

(Iveta, 4. 9. 2009 18:45)

Ahojte,Salome je mimo ale možno mi bude vedieť niekto poradiť zo svojej vlastnej skúsenosti: moj Chamil mal zdravotné problémy a tak som ho začala krmiť do tlamičky. Trvá to už tri týždne a on (už pri zlepšenom zdravotnom stave) sa nevracia k tomu, aby lovil sám. Cvrčkom hodeným do terárka sa vyhýba. Viem, že pud loviť sa nedá odnaučiť ani ničím "uhasiť". Ale verte mi, že mám za sebou dosť pokusov, aby si cvrčkov ulovil sám. Nenakrmila som ho do tlamičky aj 4 dni, cvrčkovia behali okolo neho-a on nič. Po nemoci je celkovo málo pohyblivý, stále ako keby odpočíval. Dávam mu vitaminovy mix a vaječné škrupinky.Aký vitamín mu može chýbať?

oko chamíka

(Radka, 2. 9. 2009 19:37)

Očko přivírá,ale ne tolik.Mohlo by to být,když se moc obalí cvrčci ve vitamínech? Jinak je čiperný,že by vypadal nemocně,říct nemůžu! Pije ,jí,kaká,vše normálně,jen to očko.Díky

re : ???

(Salome, 31. 8. 2009 19:08)

Děkuji za starost Karle , nejen chameleony ale o mme zlobí zdraví, byla jsem přes měsíc nemocná a teď mě čeká měsíc rekonvalescence a odpočinku při cestách po světě , takže se všem dodatečně omlouvám za pozdní odpověďi , ve čtvrtek odjíždím a stránky budou opět funkční počátkem října . Krásný zbytek léta všem a hodně radosti s Vašimi mazlíčky

re : oko chamíka

(Salome, 31. 8. 2009 19:02)

Pokud chamík přivýrá oko může a není na něm viditelný žádný zánět , může to být třeba jen proniknutím prachu , či třeba podrážděním o větvičku , trvají potíže stále ?

re: prosím o radu

(Salome, 31. 8. 2009 19:00)

Pokud máte dojem že má chamík k chovu vše co potřebuje a během doby co ho máte jste nikterak nezměnil zvyklosti , netuším čím by mohl výrostek vniknout , stává se to při poranění či nadmíře vápníku , pokud jste ale nic nezměnil tak raději navštivnte veterináře .

???

(Karel, 17. 8. 2009 18:21)

Měsíc žádná odpoveď na dotazy,co se děje?

Zřejmě spálená od žárovky

(Karel, 30. 7. 2009 21:56)

Dobrý den ,mám samici chamíka cca 4 měsíce starou. Udělal se jí na hřbetě tak 4 cm flek úplně žlutý je to 3 dny a začíná se to zmenšovat.Zřejmě spálená. Namazal jsem jí to Pantenolem na spáleniny.Nijak to nemokvá. Prosím PORAĎTE !! Děkuji Karel

oko chamíka

(Radka, 29. 7. 2009 17:03)

Náš chamík přivírá 1oko,čím to je? Žádný zánět nebo otok vidět není.Díky

prosim o radu

(Vladislav, 25. 7. 2009 18:38)

Dobrý den,potřeboval bych poradit.Chovám Chameleona Jemenského.Je mu rok a pul(samec):poslední dobou u něj pororuji bílý výrustek na zadní tlapce,přímo na prstech!Vypadá to jako taková bradavice široká cca 3mm,vystouplá cca 1mm.Má vše co k chovu potřebuje!Předem dekuji za rady.....

re:dotazy

(Salome, 24. 7. 2009 16:36)

Velmi mě těší že jste koupi zvažovaly ! Bohužel se mnohem častěji setkávám s opakem :( Myslím že informace od prodejce byla myšlena tak že můžete pustit svého Maxíka na fíkus vedle okna a tam se může po nějaký čas vyhřívat ovšem ne přímo umístit terárium na slunce.Co se týká vedra které aktuálně panuje , je samozřejmě nutné věnovat zvýšenou pozornost teplotě v teráriu. Pokud by přesahovala standart a hrozilo by Maxíkovi přehřátí určitě se musí teplota v téráriu snížit a to například zhasnutím. Je skvělé že Maxík nený pláchý a bojácný , sice s obezřetností ale jen tak dál :) Věřím že Vám Maxík bude přinášet jen samou radost.S.

dotazy

(Ája, 23. 7. 2009 20:41)

Chameleonka jsme koupili po dost uzrálé úvaze,nemyslela jsem to s tou el. kvůli šetření,ale zajímalo to nejen mě.Ono totiž ohledně toho slunění řekne každý jinak,že se může slunit a dát ven nám řekli při koupi.Nebo že se má světlo v poledne na dvě hod vypnout psali v knize-při vedrech.Nemůže se terárium přehřát?Maxíka máme od pondělí,nechá se pohladit a nechci to zakřiknout,ale zatím je vše OK.Díky za odpověď

re:dotazy

(Salome, 23. 7. 2009 13:38)

Ahoj Ájo,

myslím že můžeš být v klidu,určitě pije.Na rosení 4x denně bych dala trochu pozor,nevím jak moc intenzivně rosíš ale můžeš terárium přemokřit a následně vzniknou plísně a jiné problémy.
Já svítím v intervalu 10-12 hod.O kolik se zvedne spotřeba elektřiny Ti nepovím neboť jsme to nikdy neřešla, mohu Ti jen říct že mám několik terárii a učet za elektřinu mě ještě nikdy nesložil,pochybuju že by bylo jedno malé terárko s chamíkem nějakou velkou zátěží :) Na slunce terárium nedávej !! Sílu slunečných paprsků neuhlídáš,využívej tepelnou a UV zářivku ,pokud se snažíš ušetřit nějaké korunky tak se chameleona raději vzdej . Ovoce musíš vyzkoušet, žádné citrusové plody ale zkus třeba broskev, salátovu okurku a jiné (viz.komentáře níže) Sedmikrásky bych nezkoušela . Hezké léto . Salome :)

dotazy

(Ája, 22. 7. 2009 12:44)

V pondělí jsme si koupili chameleonka MAXÍKA,chtěla bych se zeptat,jak poznám,že pije? Dávám 3 šváby denně,rosím asi 4x.Kolik hod se mu svítí a co když se dá terárium na slunce,stačí to?A ještě jeden dotaz-o kolik se za rok navýší el.proud.Co všechno může za ovoce a zeleninu,co třeba květy sedmiktásek ...A jak velké kousky ovoce... Jsou mu 3 měsíce.Moc děkuji!

re : ovoce

(Salome, 11. 7. 2009 20:09)

Kdepak , citrusové plody chameleonovi nepatří ! Ale s uspěchem konzumují vodní meloun nebo třeba broskev. Děkuji Chamelounkovi za postřeh !! Skvělá připomínka :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

následující »