Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajta královská

6. 3. 2009

ObrazekKrajta královská žije v tropických pralesích v rovníkové Africe, dorůstá jen asi 1,5 metrů, vzácně i dvou metrů. Je to jedna z nejmenších krajt. Má malou hlavu a zavalité tělo. Na těla má krásnou hnědou kresbu. Živí se malými hlodavci a ptáky.

V zajetí ji chováme v teráriu asi 100 x 60 x 50 ( já v 160x70x80 ) jako substrát použijívám čistou rašelinu k udržení vlhkého vzduchu. Nezbytná je silná, dobře upevněná větev, po které krajty často lezou a odpočívají na nich. Miska s vodou nemusí obecně být příliš velká, protože tyto krajty se nekoupou (ovšem jak která :) ) 

Teplotu v teráriu udržujeme asi 24 °C - 35°C Rosíme jednou denně. Mláďata krmíme jednou týdně malými myšmi, dospělé velkými myšmi jednou za čtrnáct dní. Tyto krajty jsou v přijímání potravy dost náladové a stává se, že dlouho nepřijímají potravu.

Téma více rozvineme při debatě

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re:krajta královská

(Salome, 20. 4. 2009 19:34)

Zdravím Vás Marceli

Děkuji za Vaš příspěvek i zkušenosti . Já chovám hadi již 12 rokem , moje krajty se dorostly délky 120 - 138 cm a další růst od nich již také neočekávám :) Terárium z OSB desek o rozměrech 160x70x80 mám též přizpůsobené mému bytovému rozložení. Zem z rašeliny,větev z tvrdého dřeva odolnému vlhku. Použití lignocelu se u mě rozhodně neujalo ale nic proti Vašim zvyklostem . Regiuska je i podle mne dostupných informací hadem praselním , rosím podle potřeby ( i 1 denně , udržuji vlhkost kolem 50% až 60% v době svleku samozřejmě více ) Moji hadi jedí celoročně , cca.1X za 14 dní podle velikosti a stáří chovance. Co se týká koupání , běžně se vyvylují v nádrži s vodou :) Asi záleží na povaze . Květiny používám zásadně živé - scindapsus , juku , thilandsie , ruzné šplhavky a dokonce i velmi křehký coleus blumei a i ten zustává bez uhony , nikdy se mi nestalo aby mi krajta květinu zlomila či jinak poničila . Použití živých rostlin mi přijde mnohem estetičtější a prospívá i udržení vlhkosti.S mechem nemám zkušenost . I já své chovance přiměřeně vystavuji slunci ale do trávy jsem je nikdy nepustila , obávám se např. napadení parazity .
Ještě jednou díky za příspěvek , určitě je přínosný a přeji Vám hodně uspěchu a radosti z Vašich regiusek :)

krajta královská

(Marcel, 20. 4. 2009 10:42)

Já osobně mám tuto krajtu již 9 rokem. V současné době měří 125 cm a myslím si, že 150 cm asi nikdy nedosáhne. Terárium o rozměrech 100x60x80 cm jsem přizpůsobil nábytku. Zadní stěna imitace skály, na šplhání švestka zbavená kůry, na podlaze jedlová kůra a v úkrytu lignocel. Rosím asi 1 - 2x týdně v létě. V zimě ještě méně. Podle mnou dostupných informací se nejedená o pralesního hada, ale spíše ze sušších oblasatí a proto nadměrné vlhčení může způsobit hadovi plísně. Dospělý jedinec zhruba od října do dubna nepřijímá potravu, což souvisí s obdobím sucha v jeho domovině (tzn.potravní nedostatek). Moje krajta se v terárku nikdy nekoupe, ale ve vaně, kde napustím asi 5 - 6 cm vlažné vody, vydrží i hodiny. Dalším poznatkem je výzdoba živými rosltlinami. Vzhledem k síle a váze hada rostliny nevydrží. Doporučil bych snad jen mech okolo nádržky s vodou. V letních měsících doporučuji nechat hada občas plazit na slunci trávou. To má moc rád a je to zdravé (vitamín D).
Jakmile se na jaře had rozežere je mi schopen pozřít menší morče každých 6 dní. Na rozdíl od hroznýšů, krajta královská nemá sklon k obezitě.